7X19 Ungalvanized Steel Cable 12mm Steel Wire Rope
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Material
- Carbon Steel
- Grade
- Carbon Steel M#45#60#70#80
- Model NO.
- 6X19+IWRC
- Certification
- CE, ISO, API
- Surface
- Smooth
- Technique
- Galvanized
- Application
- Construction, Netting, Rope, Fencing, Packaging, Manufacturing
- Alloy or Not
- Non-alloy
- Standard
- AISI, BS, JIS, ASTM, DIN, GB
- Transport Package
- by Sea in Container
- Specification
- 1mm-30mm
- Trademark
- SHENWEI
- Origin
- China
- HS Code
- 7312100000
- Production Capacity
- 20000 Ton/Year
Product Images of 7X19 Ungalvanized Steel Cable 12mm Steel Wire Rope
Find Similar Products
Product Description
Quick detail:
| Product Name | 7x19 ungalvanized steel Cable 12mm steel Wire Rope |
| Diameter | 8mm-44mm |
| Construction | 6x36ws,6X31ws,6x29Fi, 6x25Fi, |
| Standard | GB, DIN, EN, AISI, ISO, JIS, BS, ASTM |
| Lay | R.H.R.L/R.H.L.L /L.H.R.L/L.H.L.L |
| Material | carbon steel #60, #70, #72A, #80 |
| Core | FIBER CORE or STEEL CORE |
| Nominal T/S | 1770N/mm2, 1960N/mm2, 2160N/mm2 |
| Lubrication | Yellow greased, Black greased |
| HS code | 731210000 |
| Shipping port | Nantong port for FCL, Shanghai port for FCL or LCL |
| Payment term | 30% advanced by T/T, the balance against B/L copy ;100% L/C at sight; |
| Min Order | 8mm-12mm-3000m,>12mm-2000m |
| Delivery Time | Within 45-50 days after deposit |
| Packing | Plywood reels/Solid wooden reels |








Q: Could you show us your test report?
A: Yes, sure. We can send you our test report including chemical composition, torsion, wrapping, bend date,etc..
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR2442496". Items marked "" are certified.
Company Profile
Our company is located in the beautiful city of Nantong. Nantong Shenwei was established in 1994 with a building area of 20, 000 square meters and currently has over 100 employees, including more than 20 quality and technical personnel. We are a professional steel wire rope manufacturer with more than 200 production equipment, including drawing, stranding, and laying machines, and an annual production capacity of 20, 000 tons.
Our main products include ungalvanized and galvanized steel wire ropes, PVC-coated steel wire ropes, steel wire strands, and more, which are exported to North and South America, Europe, Southeast Asia, and etc. We can produce products according to various standards, such as GB, DIN, EN, ASTM, and also customized products.
Our company has obtained API-9A, ISO9001: 2000, CE and other certificates, and also received higher evaluation in China, such as Jiangsu market customer satisfaction products, AAA credit enterprises.
We are very proud to introduce the various types of steel wire rope produced by our company, including 6X7, 6X19, 6X37, 6X19S, 6X36WS, 8X19S with fiber core and steel core. Our products have high strength, high durability and excellent performance, and can be used in a variety of industries and fields.
Our wire ropes can be produced in diameters from 1mm to 60mm to meet the different needs of the market. Our production capacity is strong, can meet the customer's large order needs, while ensuring the accuracy and timeliness of delivery.
Our production line uses the latest technology and equipment to ensure that our products comply with the highest quality standards. Our quality inspection department carries out a comprehensive inspection of each batch to ensure that our wire rope meets customer requirements and standards.
We are committed to providing high-quality products and services to our customers worldwide. We adhere to the principle of quality first, customer first, and continuously improve the quality of our products and services through technological innovation and management optimization.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- Nantong, Jiangsu, China
-
Plant Area
- 18000 square meters
-
Number of Employees
- 61
-
Registered Capital
- 8,880,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
-
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month -
Nearest Port
- Nantong Port
-
Minimum Order Quantity
- 3000 m
-
Supply Chain Partners
- 8
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Galvanized Steel Wire Rope, Ungalvanized Steel Wire Rope, Stainless Steel Wire Rope, Galvanized Steel Wire Rope With PVC Coated
-
Production Lines
- 1
-
Production Machines
- Drawing Wire Facility, Strands Facility, Closing Facility
-
QA/QC inspectors
- 2 people
-
Inspection Type for Finished Products
- Random inspection(Visual inspection & Function inspection)
-
Inspection Method for Finished Products
- Have instructions and uniformly followed
-
Customization Options
- Customization from Samples, Customization from Designs, Full Customization, Minor Customization, Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 6 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
-
Own Brand
- Yes
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 1994-01-14
-
Export Year
- 20 Years
-
Main Markets
- South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Domestic
-
Repeat Buyers Choice
- 80%~100%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 9
-
Overseas Agent/Branch
- No
-
New Products Launched in Last year
- Yes
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- Others
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$900.00-1,200.00 / Ton
-
US$1,010.00-1,210.00 / Ton
-
US$800.00-1,200.00 / Roll
-
US$800.00-1,200.00 / Ton
-
US$1,100.00-1,300.00 / Ton
-
US$9.90-29.90 / Ton
-
US$1,290.00-3,000.00 / Ton
-
US$1,550.00-2,550.00 / Ton
-
US$20.00-30.00 / Roll
-
US$100.00 / Roll
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- UNGALVANIZED STEEL WIRE ROPE
- Others UNGALVANIZED STEEL WIRE ROPE
- 7X19 Ungalvanized Steel Cable 12mm Steel Wire Rope
Hot Searches
- Steel For Construction Factories
- Nickel Wire Factories
- Pc Wire Factories
- Nail Wire Factories
- Solar Energy Cable
- Jis Cable
- Spring Wire Cable
- Jis Cable Wire
- Steel Wire Spring Cable
- Steel Wire Cable Bulkbuy