| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Galvanized Steel Wire |
| Length: | 1000/500/200m |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Standard | GB, DIN, EN,AISI, ISO, JIS, BS, ASTM |
| Lay | R.H.R.L/L.H.R.L |
| Material | carbon steel #60, #70, #72A |
| Core | Steel core and Fiber core |
| Nominal T/S | 1570N/mm2, 1770N/mm2,1960N/mm2, 2160N/mm2 |
| HS code | 731210000 |
| Shipping port | Nantong port for FCL, Shanghai port for FCL or LCL |
| Payment term | 30% advanced by T/T,the balance against B/L copy ;100% L/C at sight; 30%,,100% |
| Min Order | 3000m |
| Packing | Plywood reels/Solid wooden reels/ soft coils or some special packing. |
Shenwei offers the option to package the rope using sturdy plywood and solid wooden reels (ranging from 500M to 2000M), with additional packaging solutions available tailored to the customer'sspecific requirements.

Delivery time:
Typically, delivery is prompt, taking between 5-10 days if the goods are in stock. If not, expect a delivery time of 10-20 days, depending on the quantity..
Best Regards,
Wei Jin
Deputy General Manager
Nantong Shenwei Steel Wire Rope Co., Ltd.
Nantong Shenwei Import and Export Co., Ltd.