| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Galvanized Steel Wire |
| Length: | 1000/500m |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Standard | GB, DIN, EN,AISI, ISO, JIS, BS, ASTM |
| Lay | R.H.R.L/L.H.R.L |
| Material | carbon steel #60, #70, #72A |
| Core | Steel core and Fiber core |
| Nominal T/S | 1570N/mm2, 1770N/mm2,1960N/mm2, 2160N/mm2 |
| HS code | 731210000 |
| Shipping port | Nantong port for FCL, Shanghai port for FCL or LCL |
| Payment term | 30% advanced by T/T,the balance against B/L copy ;100% L/C at sight; 30%,,100% |
| Min Order | 3000m |
| Packing | Plywood reels/Solid wooden reels/ soft coils or some special packing. |
Shenwei offers packaging solutions using plywood and robust solid wooden reels (500M-2000M) to ensure safe transit. Customized packaging solutions are available to meet specific customerrequirements.

Delivery time:
Our delivery commitment: Typically, expect a swift delivery of 5-10 days for items in stock. For special orders or items not immediately available, anticipate a delivery window of 10-20 days, contingent on the order quantity..