|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Carbon Steel |
| Length: | 1000/305/500m |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Standard | GB, DIN, EN,AISI, ISO, JIS, BS, ASTM |
| Lay | R.H.R.L/L.H.R.L |
| Material | carbon steel #60, #70, #72A |
| Core | Steel core and Fiber core |
| Nominal T/S | 1570N/mm2, 1770N/mm2,1960N/mm2, 2160N/mm2 |
| HS code | 731210000 |
| Shipping port | Nantong port for FCL, Shanghai port for FCL or LCL |
| Payment term | 30% advanced by T/T,the balance against B/L copy ;100% L/C at sight; 30%,,100% |
| Min Order | 3000m |
| Packing | Plywood reels/Solid wooden reels/ soft coils or some special packing. |
Shenwei takes pride in ensuring your rope is meticulously packaged in durable plywood and robust solid wooden reels, accommodating lengths from 500M to 2000M. We also offer custom packaging tailored to the customer's's specific requirements for maximum satisfaction.

Delivery time:
Expect a swift delivery within 5-10 days if the product is in stock. Should it be out of stock, anticipate a timeframe of 10-20 days, contingent upon the order quantity.
A: yes, we have API, CE, ISO9000 certificate.