| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Carbon Steel |
| Length: | 1500/1000/305/500m |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Standard | GB, DIN, EN,AISI, ISO, JIS, BS, ASTM |
| Lay | R.H.R.L/L.H.R.L |
| Material | carbon steel #60, #70, #72A |
| Core | Steel core and Fiber core |
| Nominal T/S | 1570N/mm2, 1770N/mm2,1960N/mm2, 2160N/mm2 |
| HS code | 731210000 |
| Shipping port | Nantong port for FCL, Shanghai port for FCL or LCL |
| Payment term | 30% advanced by T/T,the balance against B/L copy ;100% L/C at sight; 30%,,100% |
| Min Order | 3000m |
| Packing | Plywood reels/Solid wooden reels/ soft coils or some special packing. |
Shenwei can package the rope using durable plywood and sturdy solid wooden reels ranging from 500M to 2000M, with additional packaging options tailored to customer's specific requirements.

Delivery time:
Typically, delivery takes 5-10 days for in-stock goods. For items not currently in stock, expect a delivery time of 10-20 days, depending on the order quantity.
A: yes, we have API, CE, ISO9000 certificate.